Parkovací asistent – dárek i pomocník

Zveřejnil admin dne 31 Březen 2011

Kategorie: Co je co, Parkovací asistenti

Parkovací asistent – dárek i pomocník

 

Známe to všichni. Pokoušíme se zacouvat do řady aut, ale ne a ne se vejít. Přitom místa je dost. Jen chtělo byt to někoho, kdo by ukazoval, kolik ještě zbývá prostoru, než se ozve nepříjemná rána.

 

Parkovací asistent je krokem k bezpečnosti

 

Automobilky a výrobci autodoplňků tento problém již dávno vyřešily. Vyvinuli parkovacího asistenta. O co jde? O jednoduché elektronické zařízení, které využívá ultrazvukové senzory zabudované v nárazníku pro měření vzdálenosti za vozidlem. Tuto vzdálenost pak indikují – zvukově (tedy pípáním, které je tím intenzivnější, čím se blížíme k překážce), nebo i graficky. Displej nám zobrazí vzdálenost, která ještě zbývá a to až do výše dvou metrů.

Standardní parkovací asistent využívá čtyři ultrazvukové senzory, pro které se vyvrtají otvory v zadním nárazníku. Jsou ovšem i rozšířené verze se senzory i do předního nárazníku – asistent tak pomůže usnadní parkování nejen při couvání. Nejnáročnější motoristé pak mohou využít infrakameru s nočním viděním a situaci za vozidlem sledovat na monitoru.

Displej nejpoužívanějšího parkovacího asistenta

 

Pro ty, kteří nechtějí vrtat nárazník svého miláčka existují i šetrnější varianty. Senzory je možné na nárazník i nalepit, nebo využít novinku – asistenta se speciální podložkou pod registrační značku (SPZ), ve které jsou již senzory integrovány. Instalace je pak samozřejmě mnohem snažší a šetrnější – namísto vrtání nárazníku stačí vyměnit stávající podložku pod SPZ.

K dispozici je i parkovací asistent pracující na elektromagnetickém principu, ten má nicméně specifické chování (pro správnou funkci musí být vůz v pohybu, detekuje překážku do vzdálenosti maximálně 80 cm, atd). Jeho hlavní výhodou je skrytá montáž.

Pokud chceme ušetřit mechanikovi práci (a sobě případné peníze za montáž), můžeme zvolit bezdrátového parkovacího asistenta – komunikace mezi senzory a displejem pak funguje bez nutnosti vést kabel do kabiny vozidla.

Parkovací asistent se senzory v podložce SPZ

 

Parkovací asistent bývá často nabízen přímo v nových vozech, ovšem jeho ceny často převyšují deset tisíc korun. Ve starších vozech chybí úplně.

Internetový obchod www.parkujeme.cz nabízí bohatý výběr těchto užitečných pomocníků a to za ceny, které jsou zlomkem toho, co stojí oprava vozu, byť  by šlo třeba jen o „bouchlý“ nárazník. V obchodě najdete také další pomůcky pro Vaši bezpečnost a pohodlí, např. auto-moto alarmy, hands-free, atd.

 

Montáž takového zařízení je poměrně snadná – zvládne ji běžný kutil a trvá jednu až tři hodiny. Pokud si na něco takového nevěříte, tak by s montáží neměl mít problém žádný autoservis. Případně Vás rádi odkážeme na náš partnerský servis v okolí Vašeho bydliště.

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář
  • (vyžadováno)
  • (vyžadováno) (will not be published)

Toplink - katalog odkazů auto-moto Katalog odkazů.net CZIN.eu TOPlist